1 0
Read Time:2 Minute, 5 Second

Başarmak İçin Yapman Gerek Tek Şey 10.000 Saat Kuralı

10.000

Her ne yapıyorsanız yapın bir şeyi yapmanın ilk ve yegane kuralı kesinlike o iş üzerinde sabırla sürekli çalışmaktır. Dünya tarihine damgasını vuran tüm insanların ortak özelliği, bir konu üzerinde en az 10.000 saat çalışmış olmalarıdır. Siz de başarı için 10.000 saat kuralını yapmış olmalısınız.

10.000 saat kuralını daha önceden duymamış olanlar ve merak edenler için tanımlamak gerekirse Malcolm Gladwell’in de yer verdiği gibi “Bir işte uzman olmak için harcanması gereken zaman dilimi” diyebiliriz. Tabii ki bu uzmanlık durumu pratik yapmaya, pekiştirmeye ve öğrenilen bilgileri etkili biçimde de kullanmaya bağlı olmakla beraber birçok konu için 10.000 saat kuralı geçerli diyebiliriz. Gözümüzde 100 ışık yılı kadar uzun bir vakit gibi görünen bu süre aslında yaklaşık olarak 417 güne denk geliyor. Üşengeçliğimizi bir kenara bırakarak gerçekten başarmak istediğimiz konuları gözünüzün önün getirin. Hayal ettiğiniz noktada olmak için 417 gün çok kısa bir süre değil mi? Gelin birlikte bu 10.000 saati nasıl geçirmeliyiz ona bakalım…

10.000 saat kuralı nedir?

Malcolm Gladwell’in ilk olarak 2008 yılında basılan “Outliers” adlı kitabında başarıyı getirdiğini öne sürdüğü iki etkenden biridir. 10.000 saat kuralı, bir konuda uzmanlaşmak için en az 10.000 saat üzerinde çalışılması gerektiğini söylüyor.

Malum hepimizin kendimize koymuş olduğu hedefler var ve bunları gerçekleştirebilmek için türlü yollar deniyoruz. Malcolm da bize başarının sırrını yazmış vermiş. Durum böyle olunca kitabı okumayan kalmamış. Böylelikle küresel olarak büyük ilgi gören kitap uzun bir süre Best-Seller listesinden düşmemiştir. 10.000 saat çalışma kuralı hakkında yıllar boyunca üstüne yazılar yazıldı ve  seminerlere konu oldu.

Zekanız At Yetiştiriciliğinin Ötesine Geçemez

Christopher Langan’ın IQ seviyesi 195 bile üzerinde. Albert Einstein’in IQ seviyesinin 150 olduğunu düşünürseniz bu adamın tüm dünyanın kaderini değiştirmesini beklerdiniz ama zekânın yanında çalışmak olmadığı zaman zincirlerinizi asla kıramazsınız.

Ne yapmalıyım?

  • Pratik ve tecrübe kazanmaya çalışın
  • Düşünmeye zaman ayırın
  • Kendinizi motive edin: 10.000 saat kuralını düşünerek “henüz çalışmadım” diyin
  • Mümkün olduğunca kitap okuyun: Dünya çapında başarı elde etmiş tüm insanlar kitaplara büyük bir önem veriyorlar. Örneğin; Elon Musk, Tesla’nın CEO’su olmadan çok önce günde 10 saate yakın kitap okuduğunu söylüyor. Aynı şekilde Microsoft’un kurucusu Bill Gates de yılda 50 kitap bitirdiğini açıklamıştı. Demek istediğimiz şu ki 10 bin saat kuralını destekleyici bir diğer unsur, ilgili olduğunuz alanla ilgili bol bol kitap okumaktır. Özellikle bu süreçte sadece alanınızla sınırlı kalmayıp; farklı düşünmenizi destekleyecek, zihninizi açacak, farklı bir bakış açısı kazandıracak olan kitaplara kütüphanenizde yer vermelisiniz. 
Happy
Happy
50 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
50 %

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön