1 0
Read Time:2 Minute, 18 Second
Mikro İfade

Dikkatli Bakıyor musun?

Mikro ifade yüz ifadeleri

Mikro İfadeler

On dakikalık bir konuşmada ortalama bir insanın 3 kez yalan söylediğini biliyor muydunuz? Bazen bu durum bir anıyı güzelleştirmek için yapılsa da çoğu zaman gerçeğin saklanması için yapılıyor. Görünmez olmak gibi hayâlperest kahramanlıklara gerek yok; çünkü siz de insanların yalanlarını yakalayabilirsiniz.

Görsellerdeki ifadeleri, gün içinde görüyorsunuz. Kimi zaman bir yalan söylenirken kimi zaman şaşkınlık esnasında; ama saniyenin 1/15’i ile 1/25’i arasındaki hızlarda gerçekleşiyor ve kayboluyorlar. Bu yüzden dikkatinizden kaçıyor.

Bu ifadeler, özellikle bir kazanım ya da kaybediş olduğu durumlarda ortaya çıkıyor.

Kazanım ya da kaybediş için doğru soruları sormanız gerekiyor. Siz doğru soruları sorabildiniz mi?

Mikro İfade Nedir?

İnsanların, yaşadıkları bir hissi veya düşünceyi bastırmak veya gizlemek isterken yaptıkları ani ve istem dışı yüz hareketleridir. Genellikle bir  kazanım veya  kaybediş gibi bir durum söz konusu olduğu gergin durumlarda ortaya çıkarlar. Normal yüz ifadeleri gibi taklit edilmeleri ve gizlenmeleri neredeyse imkânsızdır fakat çok kısa sürede olup bittikleri veya bir başka yüz ifadesinin altında anlık olarak ortaya çıktıkları için gözleri eğitilmemiş veya doğal yeteneği olmayan kişilerin dahi bunları yakalaması zordur.

Bu alanda birçok çalışma yapılmış olsa da özellikle Paul Ekman, mikro ifade konusunda en önde gelen bilim adamlarındandır. Hayatını ve çalışmalarını araştırarak bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Yüzde Hangi Mikro İfadeler Oluşur?

  1. Hor görme
  2. Tiksinme
  3. Korku
  4. Üzüntü
  5. Öfke
  6. Şaşkınlık

Peki, Yüzde Görünecek Bu 6 Duygu Ne İşimize Yarayacak?

Somut bir olayda, doğru soruları sorduğunuzda, karşıdaki kişinin yüzünde belirecek bu 6 duygu, onun gizlediği şey için sizi yönlendirmeye başlayacak. Zihin, gizli bir kutu. Siz sorularla doğru anahtarın hangisi olduğunu bulmaya çalışacaksınız.

Doğru sorular

İfade Teknikleri ile Soruları Birleştirmek

Doğru sorular, anahtar gibidir. Karşıdaki kişinin zihnindeki kapıları açmak için, anahtarları denemenizi, sorular sağlar. Hadi bu durumu somutlaştıralım: Ayşegül, öldürülen Mehmet ile nasıl tanıştığını anlatmak istemiyor. Düz sorular, zihnini çözmesini sağlamaz. Aksine daha da zihnini kapatır. Önce ikili öncül soru soralım. Bu soru kalıbı aslında ilk soru uçarı ve ikinci soru, cevabı verecek deneme anahtarı olacak:

“Mehmet’le ormanda mı tanıştın yoksa bir evde falan mı?” Vurgulu bir şekilde soracağınız ilk öncül soru, elbetteki abartılı. Biz ikinci soruyla karşıdakini yönlendiriyoruz. “Orman” anahtar kelimesini değiştirerek somut olayınıza göre sorular sorabilirsiniz. Karşıdaki kişinin yüzünde belirecek duyguya dikkat edin. 6 duygudan hangisi belirdi? Size “Ne ormanı?” şeklindeki çıkışından sonra tanışma yeri konusunda bilgi vermeye başlayacaktır.

Yalan tespitinde Daraltma yöntemlerini kullanın. Bu zaman veya mekan daraltması olabilir. Tanışma zamanını söylemeyen Ayşe’ye yaz mıydı, kış mıydı? Okullar açık mıydı? Gibi sorularla süreyi daraltabilirsiniz. Sorular, sizin elinizde olduğu sürece kapıya olacak anahtarları denemeye devam edin.

Soruları Sorarken Yüzünde 6 Duygudan Hangisi Belirdi?

Kişinin yüzünde beliren duyguya göre somut olayınızı yorumlayabilirsiniz. Bunun içinse elinizde harika bir dizi var. Başrolde Tim Roth’un oynadığı Lie To Me dizisi birçok somut olayı sizin için ele alıyor.

Lie To Me Dizisi

LİE TO ME
Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön